Yöresel Yemeklerimiz


Hamur işlerimiz: Mudurnu böreği (kıymalı), Patatesli börek, Ispanaklı börek, Kaşık sapı, Mantı, Ev makarnası, Yağlı gözleme, Kabaklı gözleme, Hamursuz (Cevizli çörek), Sini makarnası (Keşli, cevizli su böreği), Atma malak, Kalbur malağı, Sıkma malak, Bazlamaç, Kaygana, Cızlama, Lokma, Islama, Ekmek makarnası, Katmerli.

Çorbalarımız: Oğmaç çorbası, Tarhana çorbası, Kızılcık tarhanası çorbası, Uhut çorbası, Düğün çorbası, Taze tarhana (Yayla çorbası), Erişte çorbası.

Tatlılarımız: Höşmerim, Un helvası (Basma helva), Depme helva (Saray helvası), Mudurnu baklavası, Fırında tatlı kabağı, Palize (Nişastadan yapılan muhallebi), Kalıp tatlısı, Köpük helva, Tırtıl tatlısı.

Etli ve diğer yemeklerimiz: Etli kuru fasulye, Etli patates, Göveç, Yoğurtlu mancar, Yoğurtlu fasulye, Yoğurtlu bakla, Patates piyazı, Fasulye piyazı, Keşkek, Yaprak sarması, Lâhana dolması.

Turşularımız: Boz armut turşusu, Kelem (lâhana) turşusu. Hoşaflar ve içeceklerimiz; Erik hoşafı, Armut hoşafı, Topal hoşafı, Erik pestil ezmesi, Kızılcık şurubu, Korava (Kızılcık konsantresini şurubu).

Keş: (Süzme yoğurdun güneşte birkaç gün bekletilip, sabun kalıbı gibi şekiller verilip güneşte kurutulmasıyla oluşan kuru bir gıdadır. Makarnalarda ve börek içlerinde kullanılır).

Mudurnu Helvası: Çok eksi yıllarda saraylara kadar girme başarısını göstermiş ve adını da bu başarısından almış olan dünyaca meşhur Mudurnu Saray Helvası, birçok çeşidiyle hizmetine devam ediyor.