Koç Üniversitesi VEKAM arşivlerinde, “1929 YILI CUMHURİYET BAYRAMI RESMî TÖREN ALBÜMÜ” başlığıyla, Cumhuriyet'in kuruluşunun 6. yılı münasebetiyle II. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenen resmî törenin ve Ankara Palas'ta verilen davetin fotoğraflarından oluşan bir albümdür. Fotoğrafların tamamı Jean Weinbeg imzalıdır.

Atatürk’ün fotoğrafçısı olarak da adlandırılan Jean Weinberg’in 1920-1935 yılları arasında Türkiye’de faaliyet gösterdiği bilinmektedir. 1920’li yıllarda İstanbul’da Foto Franse (Photo Français) stüdyosunu açmıştır. Türkiye’de bulunduğu yıllarda İstanbul’un işgalinden genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kent manzaralarına ve sosyal hayatına; hem Atatürk’ün hem de dönemin önde gelen siyasi liderlerinin portrelerine kadar pek çok fotoğraf çekmiştir.

Jean Weinberg, Ankara’da 29 Ekim 1929 tarihinde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resmî devlet törenini izlemiş ve fotoğraflarını çekerek bir albümde toplamıştır. 1933’te basılan “Gazi’nin Eseri” başlıklı yeni Cumhuriyeti anlatan bir fotoğraf albümüne de imza atmıştır. 11 Haziran 1932’de yabancı uyrukluların fotoğrafçı olarak çalışmasını engelleyen yasayla birlikte Weinberg’in çalışma alanı da kısıtlanmış, stüdyosunu Kahire’ye taşıyarak faaliyetlerine burada devam etmiştir.

https://libdigitalcollections.ku.edu.tr/digital/collection/FKA/id/3809/rec/11

Kaynak: VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi, Ankara Fotoğraf, Kartpostal ve Gravür Koleksiyonu, Envanter no:  ALB_03

20 sayfalık albümde toplam 32 adet fotoğraf bulunmaktadır. Bunlardan iç kapak dahil 22 adedine “100 Yıllık Miras: Bengüboz” sergisinde yer verilmiştir.